test ciąży efekt haka

Możesz jednocześnie być w ciąży i w niej nie być, czyli, kiedy wynik ma prawo być niedokładny. Efekt haka.

Zazwyczaj słyszysz o tym, jak sprawić, by badania były wiarygodne. Są jednak takie sytuacje, kiedy Twoje wyniki mogą nie odzwierciedlać w pełni faktycznej sytuacji Twojego organizmu, na przykład ciąży. I nie będzie to wtedy wina ani Twoja, ani laboratorium. A więc czyja?

Testy testu

Wszystkie metody badań laboratoryjnych muszą spełniać rygorystyczne kryteria naukowe, zanim będą mogły zostać użyte w praktyce klinicznej. A że bardzo często oznaczenia i analizatory tworzone są w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, muszą one przejść zatwierdzenie Food and Drug Administration (FDA).

Wszystko po to, by mieć pewność, że test jest w stanie dokładnie wykryć lub zmierzyć substancję, którą ma wykryć lub zmierzyć, oraz pomiar lub wykrycie tej substancji dostarcza ważnych informacji o chorobie lub stanie zdrowia, które są pomocne w diagnozowaniu, leczeniu lub monitorowaniu pacjenta. Laboratorium musi wykazać, że jest w stanie przeprowadzić to badanie w klinicznie akceptowalny sposób. W tym celu dane laboratorium bierze udział w kilku programach kontrolnych. Polega do na tym, że po otrzymaniu próbki należy oznaczyć konkretne parametry, a wynik przesłać do centrali danego programu kontrolnego. Kiedy zakończy się czas nadsyłania wyników, laboratorium otrzymuje informację o tym, jak w danej kontroli plasuje się na skali dokładności. Dzięki temu zarówno pacjenci, jak i lekarze mają pewność, że wynik jest wiarygodny.

Bywają jednak sytuacje, w których wynik nie jest odzwierciedleniem stanu faktycznego i nie jest to wina ani pacjenta, ani laboratorium. Za przykład posłuży nam parametr, gdzie niekoniecznie chcemy pomyłki w żadną stronę, czyli badanie potwierdzające lub wykluczające to, czy jesteś w ciąży.

Co potwierdzi, czy jesteś w ciąży?

Badania krwi mogą potwierdzić ciążę, sprawdzając obecność hormonu, ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Testy te są bardziej czułe niż testy wykonywane z moczu i mogą wcześniej wykryć ciążę. Badanie krwi daje pozytywny wynik, przy wykryciu od 1 do 2 mIU / ml, podczas gdy testy moczu wymagają poziomu od 20 do 50 mIU / ml. Badanie krwi może potwierdzić ciążę już po dziewięciu dniach od poczęcia. Test ciążowy z moczu potrwa co najmniej 10 dni lub dłużej.

Istnieją dwa rodzaje testów z krwi:

Jakościowe badanie surowicy krwi: potwierdzi, czy hCG jest obecne, zasadniczo oferując wynik tak (jesteś w ciąży) lub nie (nie jesteś w ciąży). Jakościowe badanie krwi hCG jest prawie tak dokładne, jak domowe badanie moczu. Drugi typ to ilościowy test surowicy krwi. Ten test jest również znany jako test beta hCG, mierzący dokładną ilość hCG we krwi. Ponieważ ten test może wykryć nawet śladowe ilości hCG, jest bardzo dokładny. Lekarze używają tego testu wraz z USG, aby zdiagnozować wczesną utratę ciąży.

Test ciążowy z moczu jest tak samo dokładny jak badanie krwi (99%), ale musisz odczekać zalecany czas na jego wykonanie. HCG podwaja się co kilka dni we wczesnych stadiach ciąży. Badania z moczu mogą dać fałszywie ujemny wynik, jeśli mocz jest rozcieńczony (z powodu przyjęcia dużej ilości płynów) lub badanie zostanie wykonane zbyt wcześnie. Wynik fałszywie ujemny to taki, który mówi, że (w tym przypadku) ciąży nie ma, a faktycznie jest.

Fałszywie ujemny wynik

W badaniu z krwi również może się zdarzyć fałszywie ujemny wynik. Może on wystąpić, jeśli test oznaczenie krwi zostało wykonane zbyt wcześnie. We krwi może być za mało hCG, aby wykryć ciążę. Badanie można powtórzyć po 48 -72 godzinach.

Poza przeprowadzeniem zbyt wczesnego badania fałszywie ujemny wynik badania może wystąpić, jeśli występuje stan zwany ciążową chorobą trofoblastyczną. W takim przypadku laboratorium będzie musiało rozcieńczyć próbkę przed wykonaniem testu, aby uzyskać dokładny wynik. Stan ten nazywany jest efektem haczyka.

Efekt haka

Technicznie rzecz biorąc, efekt haczyka można uzyskać przy każdym rodzaju testu laboratoryjnego: krwi, moczu i śliny. Efekt haka daje fałszywie ujemny wynik, podczas gdy wynik powinien być pozytywny.

Dzieje się tak, gdy wynik testu jest zbyt pozytywny.

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale to trochę tak, jakby dostępnych było zbyt wiele opcji na dżinsy lub płatki śniadaniowe, więc nie możesz wybrać jednej rzeczy do kupienia.

Inna analogia: tester, który liczy piłki tenisowe, łapiąc je, może obsłużyć jednocześnie kilkadziesiąt piłek tenisowych. Ale kiedy nagle rzucasz setkami piłek tenisowych, uchyli się, żeby się ukryć i nie złapie żadnej. Następnie, jeśli ktoś inny zdecyduje, ile piłek tenisowych znajduje się na korcie, licząc, ile złapał tester, błędnie powie żadną.

Podobnie, zbyt wiele cząsteczek jednego rodzaju lub wiele różnych rodzajów tej samej cząsteczki w organizmie może zepsuć test laboratoryjny. Test nie jest w stanie prawidłowo przyczepić się do żadnej lub wystarczającej liczby cząsteczek odpowiedniego rodzaju. Daje to odczyt fałszywie ujemny.

Fizjologicznie, jeśli jesteś w ciąży z bliźniakami lub trojaczkami (lub więcej!), możesz mieć więcej hCG we krwi i moczu. Dzieje się tak, ponieważ każde dziecko lub jego łożysko wytwarza ten hormon, aby dać Twojemu organizmowi znać, że tam jest. Wysoki poziom hormonu hCG myli testy ciążowe.

Fałszywie dodatni wynik

Fałszywie pozytywne wyniki (test jest pozytywny, ale nie jesteś w ciąży) zdarzają się bardzo rzadko. Możesz otrzymać fałszywie dodatni wynik, jeśli zażywasz leki zawierające hCG (na przykład podczas leczenia bezpłodności) lub z powodu pewnych problemów zdrowotnych. Możliwymi przyczynami testu fałszywie dodatniego mogą być między innym:

  • Transfuzja krwi lub osocza
  • Jeśli przyjmowałeś hCG w celu utraty wagi, dopingu lub leczenia bezpłodności
  • Niewydolność nerek
  • Czynniki reumatoidalne
  • Niektóre rodzaje raka
  • Wady testów ciążowych krwi

Często pozytywny wynik testu ciążowego wśród panów interpretuje się, jako błąd testu. Niekoniecznie tak jest. O tym, dlaczego również panowie powinni regularnie wykonywać test ciążowy, pisałam w tym artykule.

Efekt haka nie dotyczy tylko gonadotropiny kosmówkowej. Zdarza się wśród innych parametrów, jak chociażby przy oznaczaniu poziomu prolaktyny we krwi. Próbkę krwi należy wtedy rozcieńczyć, a uzyskany wynik rozcieńczonej próbki odpowiednio pomnożyć.

Teraz już wiesz, że nie nie zawsze fałszywe wyniki są błędem laboratorium lub testu.

Obraz Anthony Macchio z Pixabay

Źródła:

https://www.verywellfamily.com/blood-pregnancy-tests-906667

https://www.healthline.com/health/pregnancy/hook-effect

https://labtestsonline.org/articles/laboratory-test-reliability

O mnie

Nazywam się Aldona Gajek. Jestem Kobietą w Laboratorium.

Dzięki mnie dowiesz się, jak odczytać wynik badań krwi i nie dostać zawału!

Możesz być również zainteresowany tymi tematami: