tarczyca długowieczność, starzy ludzie

Tarczyca wspomaga długowieczność

Tarczyca, a właściwie jej schorzenia są coraz powszechniejsze w ogólnej populacji. Pojawiają się również wśród osób starszych, co biorąc pod uwagę starzenie się populacji na świecie, stanowi poważny problem dla zdrowia publicznego. Dlaczego, w dalszym ciągu, tak wiele osób dotyka nieprawidłowość w funkcjonowaniu tego gruczołu?

Tarczyca i jej hormony

Długowieczność jest złożonym, wieloczynnikowym zjawiskiem, na które silny wpływ wywierają specyficzne szlaki biologiczne, w tym sieci hormonalne zaangażowane w regulację homeostazy i przeżycia. Hormony tarczycy są kluczem odpowiedzialnym za wzrost, tempo metabolizmu i wydatek energetyczny oraz pomagają w utrzymaniu funkcji poznawczych, zdrowia kości i układu krążenia.

Produkcja i metabolizm hormonów tarczycy są precyzyjnie dostrojone do aktualnych potrzeb organizmu tak, aby sprostać różnorodnym wyzwaniom środowiskowym.

Tarczyca – niedoczynność

Najczęstszą chorobą tarczycy, zarówno u osób młodszych, jak i starszych, jest niedoczynność tarczycy. Zazwyczaj objawia się ona przybieraniem na wadze. Występuje w momencie, gdy jest zbyt mało hormonów, by zapewnić odpowiednią równowagę. Pojawiają się też symptomy nieoczywiste. Tutaj zaobserwujemy bradykardię, czyli spowolnione bicie serca i właściwie z tym objawem łączy się wiele pozostałych. Krew płynie wolniej, nie odżywia organizmu w odpowiedni sposób i przez to nie jest tak „witalny”. Możemy przez to zaobserwować wysuszenie, a nawet łuszczenie się skóry. Może wystąpić puchnięcie twarzy i dłoni, ale też zmatowienie, a nawet obniżenie głosu. U pacjentów pojawia się też zwiększona wrażliwość na ciepło i zaparcia. To wszystko sprowadza się do ogólnego osłabienia i senności. 

Dowody eksperymentalne sugerują, że stan niedoczynności tarczycy może sprzyjać długowieczności poprzez zmniejszenie tempa metabolizmu, stresu oksydacyjnego i starzenia się komórek. Wygląda na to, że dane z badań na ludziach, z udziałem osób zdrowych i stulatków, potwierdzają ten pogląd. Zmiany w poziomie hormonów tarczycy obserwowane u starszych pacjentów, dotkniętych chorobami przewlekłymi, nie zawsze mogą być interpretowane jako ochronny mechanizm adaptacyjny, mający na celu zmniejszenie katabolizmu i wydłużenie życia. Leki, wybrane choroby przewlekłe i wielochorobowość mogą wpływać na czynność tarczycy.  Wpływ ten wciąż nie został wyjaśniony.

Niedoczynność tarczycy u osób starszych może powodować lub nasilać anemię makrocytową (czyli taką, jak z niedoboru witaminy B12), hipercholesterolemię i dysfunkcję nerek. Konieczne są  regularne kontrole u lekarza i wykonywanie badań laboratoryjnych.

Jak rozpoznawać?

Niedoczynność najczęściej rozpoznaje się  na podstawie podniesionego poziomu TSH. Ponieważ hormon ten ma tendencję do wzrostu wraz z wiekiem, z powodu wewnętrznych zmian metabolizmu tarczycy i stopniowego resetowania osi podwzgórze – przysadka – tarczyca, diagnoza „prawdziwej” niedoczynności tarczycy nie jest łatwa. Kolejną trudnością jest odróżnienie objawów klinicznych specyficznych dla choroby od objawów klinicznych związanych ze starzeniem. Wynika to z faktu, że w podeszłym wieku nakłada się na siebie wiele chorób. Niestety ciężko wtedy wyróżnić, które objawy świadczą, o jakiej chorobie.

Wzrost TSH u osób starszych wiąże się z długowiecznością. Dlatego przed postawieniem diagnozy i wdrożeniem leczenia konieczne jest przestawienie normalnego zakresu TSH w zależności od wieku. 

Tarczyca – nadczynność

Nadczynność tarczycy przyczynia się do zwiększonej śmiertelności osób starszych, która jest zależna od rodzaju i adekwatności leczenia. Najczęściej rozważa się je u starszych pacjentów z nadczynnością tarczycy. Poziom TSH jest między 0,1 a 0,4 mIU/l, przy czym zdecydowanie zaleca się regularne monitorowanie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tarczycy, w postaci wiadomości wysyłanych regularnie na maila, możesz zapisać się na listę osób zainteresowanych e-bookiem o tarczycy. Będzie to rozszerzenie informacji, które znajdziesz w dotychczasowym „Wiem, co badam”. Nie znajdziesz tam już jednak treści o tym, jak się badać, kiedy i co, tylko same informacje o tarczycy.  Będzie to wiedza o jej budowie, funkcjonowaniu, nieprawidłowościach a przede wszystkim, jak o nią dbać i badać. Wszelkie dodatkowe informacje znajdziesz pod tym linkiem.

Mam nadzieję, że do zobaczenia na ścieżce ku zdrowej tarczycy!

Źródła:

Artykuł o długowieczności
O tarczycy w starzeniu
Tarczyca w chorobach

Obraz Rajesh Balouria z Pixabay

Możesz być również zainteresowany tymi tematami:

podpis badań

Co wpływa na wyniki badań?

Czekasz na wyniki badań laboratoryjnych, próbujesz zrozumieć, co oznaczają. Przebieg badań, procedury, wszystkie medyczne terminy i liczby mogą nie być jasne. Istnieje tysiące testów laboratoryjnych,

Czytaj więcej »