obserwator kaczka

Obserwator i gumowa kaczuszka w służbie zdrowiu

Masz czasami tak, że jak wpadniesz na jakiś pomysł, to musisz natychmiast przejść do powiedzenia komuś o tym? Może nie natychmiast, ale dość, ale i u mnie pojawia się taka myśl. Wiąże się to z efektem obserwatora. Chociaż często później jest gorzej, bo na przykład nie udało się wywiązać z obietnicy (której przecież nikt nie oczekiwał), to możesz to wykorzystać na swoją korzyść. Tylko kim powinien być obserwator?

Po raz kolejny w tłumaczeniu tego, co mam na myśli przyszły mi badania naukowe. We wcześniejszym artykule dzięki takiemu badaniu, udało mi się wskazać, jak porządek może wpłynąć na lepszą drogę ku zdrowiu i realizacji celów. W tym artykule posłużę się innym badaniem, dzięki któremu może okazać się, że czasami długi język popłaca.

Badania naukowe a zachowanie człowieka

Niderlandzcy naukowcy w 2012 przeprowadzili badania, które wykazały istotną rolę, jaką w naszym życiu i funkcjonowaniu pełni obserwator. Klasyczny efekt osoby postronnej zakłada, że ludzie pomagają innym bardziej, gdy są sami, niż w obecności innych osób postronnych. Badacze pomyśleli jednak, że czasami obecność osób postronnych może zwiększyć pomoc, zwłaszcza gdy obserwowani wiedzą o tym… że ktoś ich obserwuje. Przeprowadzili oni dwa eksperymenty, w których przetestowali tę linię rozumowania. W obu eksperymentach uczestnicy czytają wiadomości z prośbą o wsparcie na forum internetowym. Pierwsze badanie polegało na zwiększeniu znaczenia i widoczności nazw, jakimi posługiwali się uczestnicy. W drugim badaniu efekt ten wprowadzono za pomocą kamerki internetowej. Oba badania wskazują, że zgodnie z oczekiwaniami efekt osoby postronnej można odwrócić za pomocą wskazówek, które zwiększają samoświadomość społeczeństwa w sytuacjach społecznych.

Obserwator na co dzień

Jak można ten efekt wykorzystać?

Powiedz o swoich planach. Okazuje się, że jeśli już kogoś poinformujesz o tym, co zamierzasz, łatwiej będzie Ci dotrzymać (danego) słowa. Mimo że nikt nie wymaga tego od Ciebie, będziesz mieć wrażenie, że ta osoba, która wie, co planujesz, prędzej czy później Cię z tego rozliczy.

Prawda jest trochę bardziej brutalna.

Najprawdopodobniej ta osoba zapomniała o Twoich postanowieniach tak szybko, jak o tym, co jadła na śniadanie dnia poprzedniego. Niemniej, to nic nie znaczy.

Jeśli się zainteresowała, owszem, będzie Ci kibicować, może nawet Ci pomoże lub znajdzie inne rozwiązanie? Jest też opcja, iż uświadomi Ci, dlaczego ten pomysł niekoniecznie wart jest realizacji.

Obserwator to gumowa kaczuszka

Mówiąc głośno o swoich planach, wykorzystujesz też znaną w świecie IT metodę gumowej kaczuszki. Na czym ona polega? Na mówieniu na głos do gumowej kaczuszki lub innego przedmiotu w zasięgu wzroku. Kiedy wypowiesz swoje plany na głos, a nie w myślach, Twoje słowa nabierają mocy. Jednocześnie Twój umysł analizuje to, co mówisz i to, co słyszy, więc jakby podwójnie. Czy nie zdarzyło Ci się nigdy wypowiedzieć czegoś w stylu: „Ile jest 13 dodać… A, już wiem!”? To właśnie ta sama metoda.

Może się okazać, że opowiadając o swoich zamierzeniach innej osobie, wpadniesz na jeszcze inne wnioski niż na początku.

Lepszy żywy obserwator niż gumowy

Mimo wszystko najlepiej, by obserwator był żywy. A to dlatego, że moim zdaniem bardziej się „spinasz”, czekasz na reakcję i chcesz, by Twoja wypowiedź miała sens i zyskała uznanie. Przynajmniej zazwyczaj tak działamy i to podświadomie. Gumowa kaczuszka nie powie Ci, że pomysł ma lukę. Samemu trzeba na to wpaść wcześniej lub boleśnie przekonać się o tym w trakcie realizacji. Żywy obserwator może wnieść do Twojego pomysłu lub planu jakieś świeże spojrzenie, które możesz, ale nie musisz wykorzystać.

Dodatkowo możesz poprosić, by Twój obserwator… Cię rozliczał. Dzięki temu być może zwiększysz też swoją motywację do realizacji celu.

Obserwator w badaniach

Jak wykorzystać ten efekt w swoim życiu? Możesz opowiedzieć komuś na przykład o tym, że… chcesz się regularnie badać, chcesz zadbać o swoje zdrowie. Na pewno takie postanowienie pojawiało się w Twojej głowie nie raz. Mam na myśli bycie zdrowym. Być może tym razem się uda, kiedy poinformujesz kogoś o tym pomyśle i przedstawisz swój plan działania. Dobrze by było, gdyby była to osoba, z której zdaniem się liczysz. Nie jestem pewna, aczkolwiek opowiedzenie o swoim postanowieniu przypadkowej osobie, którą właśnie poznałeś w autobusie, może nie mieć takiego efektu. Chociaż, kto wie? Może akurat u Ciebie to będzie kluczem do realizacji celu?

Sam pomysł nic nie da!

Jeśli masz już postanowienie, warto rozłożyć je na działanie. W tym wypadku może się ono składać nawet z czterech kroków:

  1. Uporządkuj dokumentację medyczną
  2. Zapisz się na badania/zdobądź skierowanie
  3. Wykonaj badania
  4. Zaktualizuj dokumentację medyczną

Na początek tylko tyle i aż ty. Kiedy już się rozpędzisz, łatwiej będzie podjąć dodatkowe kroki.

Jeśli już udało CI się uporządkować swoje badania, teraz warto przejść do działań mających na celu uzupełnienie Twojej dokumentacji medycznej o najświeższe dane. Często osoby korzystające z prywatnej opieki medycznej mogą skorzystać z pakietu badań profilaktycznych. To dobry początek. Robisz gruntowny „przegląd” raz, a później kontrolujesz tylko wybrane parametry. Po pewnym czasie znów przyda się zrobić wszystkie badania, o ile lekarz nie zaleci ich wykonania wcześniej.

Możesz skumulować tutaj wszystkie wspomniane metody. Potrzebne Ci będą: chwila na zastanowienie się i ułożenie planu, obserwator i… podjęcie działania.

Podsumowując

Realizację planu wspomaga jego ułożenie. Jeśli masz swoje postanowienie, spróbuj rozebrać je na konkretne działania. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na powodzenie, opowiedz komuś o swoich zamierzeniach. W ostateczności może być to gumowa kaczuszka, aczkolwiek lepszy będzie bardziej „ludzki” obserwator.

Jak najbardziej możesz też napisać do mnie. Bardzo się ucieszę z Twojej wiadomości i z chęcią pomogę najlepiej, jak umiem!

Obraz Mylene2401 z Pixabay

Możesz być również zainteresowany tymi tematami:

podpis badań

Co wpływa na wyniki badań?

Czekasz na wyniki badań laboratoryjnych, próbujesz zrozumieć, co oznaczają. Przebieg badań, procedury, wszystkie medyczne terminy i liczby mogą nie być jasne. Istnieje tysiące testów laboratoryjnych,

Czytaj więcej »