mikrobiom, jelita, brzuch, kwiatek, dłonie

Mikrobiom pomoże Ci w długowieczności

Mikrobiom jelitowy jest integralną częścią organizmu, ale jego znaczenie w procesie starzenia się człowieka jest niejasne. Badacze zidentyfikowali odrębne normy w mikrobiomie jelitowym. Jego stan jest lepszy u osób ze zdrową trajektorią starzenia się niż u tych ze złą. Od tego zależy długość przeżycia.

Mikrobiom w badaniach

Zespół badawczy przeanalizował mikrobiom jelitowy, dane fenotypowe i kliniczne od ponad 9 000 osób (w wieku od 18 do 101 lat) z trzech niezależnych kohort. Zespół w szczególności skupił się na danych, zbieranych przez dłuższy czas z kohorty ponad 900 starszych osób mieszkających w społeczności (w wieku 78-98 lat). Umożliwiło im to śledzenie wyników w zakresie zdrowia i długości życia.

Dane wykazały, że mikrobiomy jelitowe stawały się coraz bardziej unikalne w miarę starzenia się osobników. To znaczy, że różnice międzyosobnicze stawały się coraz większe. Odpowiadało to stałemu spadkowi liczebności rdzennych rodzajów bakterii (np. wspólnych dla ludzi).

Unikalny mikrobiom

Co ciekawe, podczas gdy mikrobiomy stawały się coraz bardziej unikalne dla każdej osoby w zdrowym starzeniu się, funkcje metaboliczne, które pełniły, miały wspólne cechy. Ten klucz wyjątkowości jelit był silnie skorelowany z kilkoma metabolitami pochodzenia drobnoustrojowego w osoczu krwi. Jednym z nich jest indol, pochodzący z tryptofanu, który jak wcześniej wykazano, wydłuża żywotność u myszy. Poziomy innego metabolitu we krwi –  fenyloacetyloglutaminy – wykazały najsilniejszy związek z wyjątkowością. Wcześniejsze badania wykazały, że ten metabolit jest rzeczywiście bardzo podwyższony we krwi stulatków.

„Ten wyjątkowy wzór może przewidywać przeżycie pacjentów w ostatnich dziesięcioleciach życia” – powiedział dr Tomasz Wilmański, naukowiec ISB, który kierował badaniem. U zdrowych osób, w wieku około 80 lat wykazano ciągłe przemieszczanie się drobnoustrojów w kierunku unikalnego składu. Ten dryf był jednak nieobecny u mniej zdrowych osób.

Ten wzorzec najprawdopodobniej rozpoczyna się u ludzi w wieku 40-50 lat. Jest związany z sytuacją metabolomiczną krwi. To sugeruje, że taka ewolucja mikrobiomu może  nie tylko wskazywać na zdrowy proces starzenia się, lecz także może bezpośrednio przyczyniać się do zmiany stanu zdrowia wraz z wiekiem. Na przykład wiadomo, że indole zmniejszają stan zapalny w jelitach. Uważa się też, że przewlekłe zapalenie jest głównym motorem postępu chorób związanych ze starzeniem się.

Wcześniejsze badania

Wcześniejsze wyniki badań nad starzeniem się mikrobiomu sugerują niespójności. Niektóre doniesienia wskazują na spadek liczby podstawowych rodzajów drobnoustrojów w jelitach – w populacjach stulatków. Ale inne, względną stabilność mikrobiomu aż do etapu pogarszania się stanu zdrowia, związanego ze starzeniem się. Ta praca pokazuje dwie różne trajektorie starzenia się: Pierwsza cechująca się unikalnością mikrobiomu i spadkiem ilości podstawowych drobnoustrojów u zdrowych osób. Oraz druga z wyłącznie podstawowymi mikrobami u osób o gorszym stanie zdrowia.

Analiza ta podkreśla fakt, że mikrobiom jelitowy dorosłego rozwija się wraz z zaawansowanym wiekiem u osób zdrowych. Jednocześnie skład mikrobiomu związany ze zdrowiem we wczesnej i średniej dorosłości może nie być prognozą stanu  zdrowia w późnej dorosłości.

Jak dbać o mikrobiom na co dzień?

O mikrobiom jelit warto dbać już na początku troski o własne zdrowie. Dużo dobrego daje jedzenie wszelkiego rodzaju kiszonek (kapusty, ogórków, papryki). Być może zechcesz przemycić do swojej diety jogurty naturalne i kefiry?

Takie niewielkie rzeczy, a już potrafią sporo zmienić i ułatwić zasiedlenie jelit drobnoustrojami dobrymi dla naszego trawienia i ogólnego samopoczucia.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s42255-021-00348-0

Obraz silviarita z Pixabay

O MNIE

Jestem absolwentem analityki medycznej i dyplomowaną Diagnostą Laboratoryjnym.

PARTNERZY

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Możesz być również zainteresowany tymi tematami: