matka, dziecko, kobieta, zachód słońca

Matka i jej wiek, a długość jej życia

Nikt nie jest w stanie przewidzieć długości swojego życia, matka również. Jednak nowe badanie sugeruje, że długość telomerów leukocytów może dostarczyć pewnych kluczowych informacji na temat długowieczności kobiety. Dodatkowo pokazuje, jak wiek matki w chwili urodzenia ostatniego dziecka wpływa na długość telomerów i długoterminowe zdrowie. 

Matka i jej telomery

To nie pierwszy raz, kiedy długość telomerów leukocytów u kobiety została powiązana z jej przewidywaną długością życia. Telomery to powtarzające się kompleksy DNA-białko, które chronią końce chromosomów. Okazały się też kluczowe dla utrzymania stabilności genomu. Wcześniejsze badania sugerowały związek między długością telomerów a różnymi stanami przewlekłymi. Były to na przykład: choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, niektóre stany neurologiczne i różne nowotwory.

Wcześniejsze badanie sugerowało, że wiek matki w chwili urodzenia ostatniego dziecka wpływa na długość telomerów. To nowe, zakrojone na większą skalę badanie obejmowało ponad 1200 kobiet. Były one w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym z różnych grup etnicznych i środowisk. Ponadto w tym badaniu, w przeciwieństwie do poprzednich, uwzględniono czynniki socjodemograficzne związane ze wzorcami rodzenia dzieci i decyzjami zdrowotnymi.

Jak wiek wpływa na długość życia?

Badanie potwierdziło, że wiek matki przy ostatnim porodzie jest pozytywnie powiązany z długością telomerów. To oznacza, że ​​kobiety, które urodziły ostatnie dziecko w późniejszym okresie życia, prawdopodobnie miały dłuższe telomery, biomarker długoterminowego zdrowia i długowieczności. To odkrycie dotyczyło wyłącznie kobiet, które urodziły jedno lub dwoje dzieci, lub stosowały doustne środki antykoncepcyjne.

„Potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy starszy wiek matki przy ostatnim porodzie powoduje wydłużenie telomerów, czy też długość telomerów służy jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i odpowiada zdolności kobiety do posiadania dziecka w późniejszym wieku” –mówi dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny NAMS.

Wyniki opublikowano w artykule „Wiek matki w chwili ostatniego porodu i długość telomerów leukocytów w reprezentatywnej dla kraju populacji kobiet w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym”.

Pamiętaj, że jeśli chcesz zadbać również o swojego malucha, to wpis na ten temat znajdziesz pod tym linkiem.

Źródło: Maternal age at last birth and leukocyte telomere length in… : Menopause

Obraz Vânia Raposo z Pixabay

O MNIE

Jestem absolwentem analityki medycznej i dyplomowaną Diagnostą Laboratoryjnym.

PARTNERZY

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Możesz być również zainteresowany tymi tematami: