porządek, dokumentacja medyczna

A jeśli porządek utrzyma Cię w zdrowiu?

Porządek jest ważny nie tylko dla oka. Czy wiesz, że w uporządkowanym środowisku łatwiej będzie Ci wstrzymać oddech na dłużej? Możesz to wykorzystać, by badać się jeszcze lepiej. Jak? O tym w dalszej treści.

Badania o porządku

Badania z lipca 2020 dowiodły, że uporządkowane środowisko wzmaga samokontrolę. Jak?

Chińscy badacze przygotowali dwie grupy pacjentów: takich z silną cechą samokontroli oraz takich z niską. Stawiono ich do pomieszczenia uporządkowanego oraz takiego, które z porządkiem nie miało wiele wspólnego. Następnie kazano im wstrzymywać oddech i dzięki temu badano siłę samokontroli. O dla osób o wysokiej początkowej samokontroli fakt, w którym pomieszczeniu stoją, nie stanowił żadnej różnicy, o tyle dla osób, które miały nisko rozwiniętą samokontrolę miało znaczenie, czy środowisko jest uporządkowane, czy też nie. Dzięki uporządkowanemu środowisku drugiej grupie było łatwiej się kontrolować.

Jest jednak także druga strona tego badania.

W ten sam sposób badano wpływ na kreatywność. Mierzono ją za pomocy testu alternatywnych zastosowań. Test ten każe wymyślić jak najwięcej zastosowań dla prostych przedmiotów, jak na przykład cegła czy but. Założenia naukowców potwierdziły się. Osoby z wysoką samokontrolą były bardziej kreatywne w środowisku… nieuporządkowanym! Natomiast dla drugiej gruby nie stanowiło to żadnego znaczenia, w którym miejscu się znajdują.

Jaki morał z tego badania?

Nie utrudniaj sobie!

Być może w Twojej głowie powstało kiedyś postanowienie o regularnych badaniach, ale pojawiła się myśl, że to trudne i jednak nie jest to do zrobienia, nie wiadomo, od czego zacząć. A może jest tak, ze właśnie w nieuporządkowanym środowisku wykazujesz się większą kreatywnością w wymyślaniu… wymówek?

Jak oceniasz porządek w swojej dokumentacji medycznej obecnie?

Zdjęcie złamanej ręki leży w szufladzie w domu rodzinnym, badania przed przyjęciem do pracy były ostatnio widziane gdzieś w kartonie a kartoteka wizyt lekarskich, szczepień i zleconych badań rozdzielona na kilka przychodni. Brzmi znajomo?

Porządek w dokumentacji

Zacznij dbać o swoje zdrowie, metodą małych kroczków. 

Zazwyczaj nie zapraszasz bliskich w gościnę na herbatę w ledwo kupionym mieszkaniu, gdzie każdy potrzebny element znajduje się w innym kartonie, prawda? Dopiero w momencie, w którym wszystko masz ułożone w odpowiednim miejscu łatwiej się odnaleźć, nawet przy niespodziewanej wizycie, prawda? Podobnie jest z badaniami.

Na początku zapewnij swojej dokumentacji medycznej odpowiedni porządek. Załóż osobny segregator, zrób przegródki na wypisy ze szpitala, badania obrazowe ze zdjęciami i płytami CD oraz osobną na terminy wizyt lekarskich. Nie zapominaj o miejscu dla badań laboratoryjnych. Wszystko w odpowiednich kategoriach ułóż w kolejności chronologicznej tak, by najświeższe dane znajdowały się na wierzchu.

Nie przejmuj się tym, że masz luki, że segregator zieje pustką. Powoli będzie się wypełniał wraz z wykonywaniem regularnych badań.

Jak długo przechowywać dokumentację?

Odpowiedź jest jedna i niezwykle prosta: bezterminowo!

Dokumentacja medyczna jest niezwykle ważna. Stanowi wgląd do całej historii Twojego zdrowia i/lub choroby. Ty możesz nie widzieć związku, natomiast Twój lekarz w badaniach wykonanych w dzieciństwie może odnaleźć klucz do rozwiązania zagadki i postawienia odpowiedniej diagnozy.

Jeśli ten argument Cię nie przekonuje, to może zrobi to fakt, że są to dane wrażliwe o Tobie. Osoba, która zechce je wykorzystać znajdzie tam nie tylko Twój PESEL, lecz także całą historię i przebieg Twojego leczenia. Tym bardziej pozwoli to uwiarygodnić jej podszycie się pod Ciebie lub wykorzysta ten fakt, nie wiadomo, w jaki jeszcze inny sposób.

Jak udostępnić dane?

Z tego samego powodu przestrzegam Cię przed kolejnym niebezpieczeństwem. Mam na myśli udostępnianie swoich danych. Jeśli już musisz przesłać zdjęcie wyników lub zdjęcie z nimi, rób to odpowiedzialnie. Przed zrobieniem zdjęcia, zakryj swoje dane (imię, nazwisko, PESEL) kartką papieru lub nawet kilkoma. Brzmi śmiesznie i przesadnie, ale sama przekonałam się o tym, że mój aparat „pamiętał” to, co znajdowało się nawet poza kadrem. Czy nie będzie znacznie łatwiej (sprawnej osobie) odzyskać dane, które zostały zamazane już po zrobieniu zdjęcia? Przesłany plik możesz także zaszyfrować lub zabezpieczyć hasłem. Najlepiej jednak nie wysyłaj takich kopii jeśli nie musisz, zwłaszcza osobom, co do których nie masz całkowitej pewności, że również zadbają o bezpieczeństwo Twoich danych.

Być może całość brzmi lekko przesadnie i paranoicznie, ale może w tym wypadku lepiej dmuchać na zimne? Chyba nie chcesz zobaczyć swoich wyników opatrzonych swoim nazwiskiem, jako przykład krążący po sieci?

Inne sposoby na porządek w papierach

Wróćmy jednak do uporządkowanego mieszkania. Tak przygotowany segregator będzie idealnym punktem wyjścia do zadbania o regularne badania. Kiedy już je wykonasz, znajdziesz miejsce na to, by je bezpiecznie i odpowiednio przechowywać, a także porównywać z uzyskanymi poprzednio wynikami.

Jeśli wolisz śledzić swoje postępy cyfrowo, możesz także stworzyć prosty arkusz w Excelu lub podobnym programie i tam wpisać wszystkie uzyskane wartości liczbowe. Dzięki temu uzyskasz też wykres zmian i unaocznisz przebieg danego parametru w czasie. A także nie trzeba będzie martwić się o porządek w segregatorze.

Możesz także ustawić sobie przypomnienie w telefonie, by powiadomieniem informowało cię, ze czas wybrać się na badania celem kontroli swojego stanu zdrowia.

Jak wymyślić jeszcze inne „ułatwiacze”? Skorzystaj z cytowanego na początku artykułu. Zbierz całą swoją dokumentację medyczną w jednym miejscu w jeden kontrolowany nieporządek.

Kto wie? Być może wpadniesz jeszcze na dodatkowe pomysły przechowywania i porządkowania swojej historii medycznej? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Tylko nie zapomnij po sobie posprzątać i uporządkować danych tak, by zmobilizować się do badań!

Obraz LUM3N z Pixabay

Możesz być również zainteresowany tymi tematami:

podpis badań

Co wpływa na wyniki badań?

Czekasz na wyniki badań laboratoryjnych, próbujesz zrozumieć, co oznaczają. Przebieg badań, procedury, wszystkie medyczne terminy i liczby mogą nie być jasne. Istnieje tysiące testów laboratoryjnych,

Czytaj więcej »