podpis badań

Co wpływa na wyniki badań?

Czekasz na wyniki badań laboratoryjnych, próbujesz zrozumieć, co oznaczają. Przebieg badań, procedury, wszystkie medyczne terminy i liczby mogą nie być jasne. Istnieje tysiące testów laboratoryjnych, a ich wyniki mogą oznaczać różne rzeczy. Kilka ogólnych wskazówek może pomóc rzucić trochę światła.

Jak lekarze używają badań laboratoryjnych?

Nikt nie lubi siusiać do kubka ani być kłuty igłą. Jednak testy laboratoryjne są ważnymi narzędziami, a lekarze używają ich w różnym celu:

 • Aby sprawdzić, jak sobie ogólnie radzisz z dbaniem o swój organizm, przykład: panel lipidowy lub poziom cukru we krwi
 • By odpowiedzieć na konkretne pytanie, przykład: czy masz zakażenie dróg moczowych i ewentualnie, co za nie odpowiada
 • Aby monitorować terapię i usprawniać leczenie

Jak długo trwa oczekiwanie na wyniki?

To zależy od testu. Niektóre z nich można wykonać bezpośrednio w pobliskim laboratorium, więc wyniki będą tego samego dnia lub następnego. Inne testy mogą zająć kilka dni, a nawet parę tygodni, zwłaszcza jeśli pobrany materiał musi zostać wysłany do określonego rodzaju laboratorium lub czeka się na konkretny odczynnik bądź metodę.

Zanim wyjdziesz z gabinetu pobrań, zapytaj, kiedy możesz się spodziewać wyników. Dowiedz się, czy możesz liczyć na powiadomienie o tym, że wyniki są już dostępne. (Niektóre laboratoria dają kod dostępu do wyników na portalach pacjentów)

Co oznaczają moje wyniki badań?

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

Pozytywne a negatywne. Niektóre testy laboratoryjne dają odpowiedź tak lub nie, na przykład czy jesteś w ciąży lub, czy masz określone rodzaje infekcji. Te wyniki zwykle są zapisywane jako „pozytywne” lub „negatywne”. W tym przypadku pozytywny niekoniecznie oznacza „dobry”, a negatywny niekoniecznie oznacza „zły”. Wyjaśnienie:

 • Pozytywny: laboratorium znalazło wszystko, co testował twój lekarz. Więc jeśli miałaś wykonywany test ciążowy, pozytywny wynik oznacza, że ​​jesteś w ciąży (o testach ciążowych dowiesz się więcej w tym artykule).
 • Negatywny: laboratorium nie znalazło tego, na co wykonywano testy. Ujemny wynik dla erytrocytów w moczu oznacza, że nie znaleziono w próbce żadnych erytrocytów, więc prawdopodobnie nie ma krwawienia w układzie moczowym.
 • Czasami wynik może być „niejednoznaczny”. Oznacza to, że laboratorium nie ma konkretnej odpowiedzi „tak” lub „nie”, na podstawie Twojej próbki. Lekarz może poprosić Cię o ponowne wykonanie testu lub zrobienie innego rodzaju badania.

Wartości referencyjne. Wiele wyników testów laboratoryjnych nie daje jasnych odpowiedzi. Zamiast tego podają liczby. Same w sobie nic nie znaczą, więc musisz porównać swoje wyniki z wartościami referencyjnymi. Zobaczysz te zakresy w wynikach testów laboratoryjnych.

Czy wyniki testów laboratoryjnych zawsze są prawidłowe?

Chociaż muszą spełniać bardzo wysokie standardy, czasami może dojść do pomyłki. Na przykład możesz otrzymać fałszywie pozytywny wynik badań (wyniki wskazują, że masz stan, na który byłeś testowany, ale tak naprawdę nie) lub fałszywie negatywny (wyniki mówią, że nie masz stanu, ale naprawdę go masz). O tym więcej tutaj.

Wiele rzeczy może wpływać na wyniki niektórych testów laboratoryjnych. Są to:

 • Intensywna aktywność fizyczna
 • Niektóre potrawy (takie jak czosnek, imbir)
 • Oparzenie słoneczne
 • Przeziębienia lub infekcje
 • Uprawianie seksu
 • Niektóre leki lub narkotyki

Kiedy otrzymasz wyniki, zapytaj lekarza, jak dokładny jest test. Jeśli lekarz uzna, że ​​wyniki mogą być nieprawidłowe, może zalecić ponowne jego wykonanie lub zrobienie innego testu.

Co się stanie, jeśli wyniki moich badań laboratoryjnych nie są „normalne”?

Łatwo się zaniepokoić, jeśli w wynikach zobaczysz takie słowa, jak: „odbiegający od normy” lub dziwne znaczki. Ale to wszystko nie jest takie straszne. Na przykład, jeśli wyniki są poza zakresem odniesienia, to niekoniecznie musi stanowić problem.

Jeśli martwisz się o którykolwiek z wyników lub masz jakieś pytania, zadzwoń do swojego lekarza. Możesz porozmawiać z pielęgniarką lub umówić się na wizytę u lekarza, aby o nich porozmawiać. Mogą pomóc Ci zrozumieć, jakie znaczenie mają dla Ciebie Twoje wyniki.

Możesz też kupić mojego e-booka, w którym znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na początek o badaniach laboratoryjnych (lista badań, jak odczytywać wynik, co oznaczają konkretne znaczki, co badać przed podróżami lub w czasie problemów z włosami). Tak tylko mówię ;).

Wskazówki dotyczące badań laboratoryjnych

Zawsze zachowuj kopię swoich wyników. Może to być przydatne, jeśli zmienisz lekarza. Możesz też chcieć je przejrzeć ponownie później.

Przypomnij lekarzowi o zażywanych przez siebie lekach, chorobach bądź ciąży. To wszystko może mieć wpływ na wyniki badań. Te informacje powinny się znajdować w Twojej dokumentacji, ale nadal warto o tym wspomnieć.

W przypadku większości testów laboratoryjnych powinno się być na czczo. Niektóre z nich wymagają też od nas zrezygnowania z pewnych czynności, określonych potraw i odstawienia niektórych leków. Jeśli zapomnisz, nie martw się – po prostu powiedz o tym lekarzowi przed wykonaniem testu. Zmiana terminu pobrania krwi zazwyczaj nie jest dużym problemem, a wykonanie badania, którego wynik nie będzie wiarygodny, jest stratą czasu, Twojego i laboratorium.

Upewnij się, że korzystasz z tego samego laboratorium do wykonywania badań, jeśli to możliwe. Porównanie wyników z różnych laboratoriów może być trudne, ponieważ mogą one inaczej podchodzić do testu, stosować inne oznaczenia, analizatory, odczynniki, a nawet metody. Na przykład w jednym laboratorium mogą obowiązywać inne zakresy niż w drugim.

Zadaj swojemu lekarzowi pytania dotyczące wyników, takie jak:

 • Dlaczego potrzebuję tego testu?
 • Co dokładnie oznacza ten wynik?
 • Czy na podstawie moich wyników potrzebuję leczenia lub innych testów?

Oczywiście nie chodzi o to, by kwestionować rolę lekarza lub wchodzić w jego kompetencje, ale o szczere zainteresowanie się swoim stanem zdrowia.
Mam wrażenie, że nam jako pacjentom w dalszym ciągu tego brakuje.

Obraz Sozavisimost z Pixabay

O MNIE

Jestem absolwentem analityki medycznej i dyplomowaną Diagnostą Laboratoryjnym.

PARTNERZY

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Możesz być również zainteresowany tymi tematami: