bilans, balans

Bilans 20-latka?

Pamiętasz, jak w dzieciństwie chodziło się do lekarza na bilans? Miało to na celu sprawdzenie, czy rozwijasz się poprawnie, to znaczy w odpowiednim tempie. Pozwalało to zawczasu wykryć drobne nieprawidłowości. Wiele osób dzięki temu uniknęło noszenia aparatu na zęby lub okularów w późniejszym czasie, ponieważ drobne wady łatwiej skorygować niż takie większe.

Szkoda, że taki program kończy się po 18 roku życia. Ale czy nie możemy sami takiego stworzyć?

Począwszy od dwudziestki i trzydziestki, lekarz może wykonać lub zlecić szereg prostych testów w celu wykrycia problemów, mogących mieć negatywny wpływ na stan zdrowia. Oto lista tych podstawowych, o które możesz poprosić. (Pamiętaj, że lekarz może zalecić dodatkowe badania na podstawie Twojego osobistego profilu zdrowia).

Bilans wagi

Mało kto lubi tę czynność, ale zbyt duża waga naraża Cię na wysokie ryzyko rozwoju wielu chorób w późniejszym życiu. Nie namawiam Cię, w żadnym wypadku, do obsesyjnego sprawdzania, wystarczy raz w tygodniu lub miesiącu poglądowo sprawdzić, czy wszystko w porządku. Dużo chorób objawia się przez niekontrolowany i nieuzasadniony wzrost lub spadek wagi. Oznacza to, że nie jest związany ze zwiększoną lub zmniejszoną podażą kalorii.

Ciśnienie krwi

To proste, tanie i szybkie. Podobnie, wystarczy zmierzyć raz na jakiś czas. Dodatkowo w ramach eksperymentu, możesz sprawdzić, jakie masz ciśnienie, kiedy czujesz się źle i słabo lub kiedy się denerwujesz. Takie informacje pozwolą Ci, w późniejszym terminie, przewidywać wynik tego badania. A Twoje serce, tętnice, mózg, oczy i nerki podziękują Ci później.

Profil lipidowy.

Tutaj potrzebne jest pobranie krwi, ale warto to wykonać. Dobrze jest zrobić to badanie raz między 9 a 11 rokiem życia (przed okresem dojrzewania), raz między 17 a 21 rokiem życia (po okresie dojrzewania), a następnie co 4-6 lat. Osoby z chorobami serca w rodzinie oraz dzieci z otyłością i cukrzycą powinny częściej sprawdzać poziom cholesterolu. Najlepiej, jeśli to badanie wpiszesz na listę tych wykonywanych co roku.

Uwaga dla Pań!

Badanie ginekologiczne, piersi i cytologia. Dziesięć minut niewielkiego dyskomfortu związanego z badaniem miednicy zapewnia dużą ochronę przed rakiem i chorobami, które mogą powodować bezpłodność. O badaniach dla kobiet pisałam całkiem niedawno, ale warto przypomnieć pewne kwestie. Badanie cytologiczne należy rozpocząć w wieku 21 lat. W przypadku kobiet w wieku od 21 do 65 lat zaleca się rutynowe badania przesiewowe co trzy lata. W wieku od 30 do 65 lat, które mają prawidłową cytologię z ujemnym wynikiem testu na obecność wirusa HPV, badania przesiewowe można przeprowadzać co pięć lat. Aktywne seksualnie 24 latki i młodsze powinny przejść też badanie przesiewowe w kierunku rzeżączki, chlamydii i HIV.

W przypadku kobiet będących w grupie średniego ryzyka raka piersi, które nie mają objawów, zaleca się badanie kliniczne piersi co 1-3 lata u 25 – 39-latek i co roku u 40-latek i starszych.

Bilans wzroku

Być może przeszło Ci to kiedyś przez myśl. Na pewno udaj się na badanie do lekarza okulisty przed ukończeniem czterdziestego roku życia. (Idź wcześniej, jeśli masz problemy ze wzrokiem). Samemu można nie zauważyć różnicy, jednak kontrolowanie działania zmysłu wzroku jest kluczowe. To do oka najczęściej dociera pierwszy sygnał o niebezpieczeństwie, więc chyba istotne jest, by system ostrzegania działał sprawnie.

Bilans swoich szczepień.

Pamiętaj, aby poprosić lekarza o zaktualizowanie wszystkich tych, których możesz potrzebować. Niektóre szczepienia tracą ważność i muszą zostać powtórzone po upływie odpowiedniego czasu. Inne są wymagane przed podróżą do Azji lub Afryki. Niektóre kraje wymagają przedstawienia aktualnej listy szczepień przed wystawieniem wizy lub wpuszczeniem do kraju. Zwłaszcza teraz wiele może się w tej kwestii zmienić.

Wirusowe zapalenie wątroby

Badanie przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Każda osoba w wieku powyżej 18 lat powinna być poddana takiemu badaniu. Jeśli jeszcze nie udało Ci się tego sprawdzić, rozważ wpisanie tego badania na listę tych, które trzeba wykonać.

Może na prezent?

Każdego roku, w okolicach swoich urodzin, podaruj sobie prezent. Umów się na wizytę u dentysty i zadzwoń do lekarza, aby sprawdzić, czy są jakieś ważne badania, które możesz wykonać. Inwestując godzinę lub dwie, możesz przedłużyć swoje życie.

Jeśli ciężko przychodzi Ci zaplanowanie takiego działania, spróbuj je powiązać z czymś przyjemnym. Weź wtedy wolne w pracy, udaj się do kina lub na dobre ciacho. Możesz też spróbować połączyć to z innymi sprawami do załatwienia co roku, jak na przykład przegląd samochodu lub rozliczenia podatkowe.

Źródło
https://www.webmd.com/women/guide/milestone-medical-tests-20-30

Obraz Einfach-Eve z Pixabay

O mnie

Nazywam się Aldona Gajek. Jestem Kobietą w Laboratorium.

Dzięki mnie dowiesz się, jak odczytać wynik badań krwi i nie dostać zawału!

Możesz być również zainteresowany tymi tematami: