depresja, dziewczyna, łóżko

Depresja w badaniach laboratoryjnych

Na całym świecie 1 na 4 osoby dotyka depresja.

Chociaż obecne metody diagnozowania i leczenia są w dużej mierze metodą prób i błędów, przełomowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Indiana University School of Medicine rzuca nowe światło na biologiczne podłoże zaburzeń nastroju. Oferuje obiecujące badanie krwi, którego celem jest precyzyjne podejście do leczenia.

Czy krew może powiedzieć, że to depresja?

Badania prowadzone pod kierunkiem dr Aleksandra B. Niculescu, profesora psychiatrii w IU School of Medicine, opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Molecular Psychiatry. Praca opiera się na wcześniejszych badaniach Niculescu i jego współpracowników dotyczących biomarkerów krwi, które są skorelowane z samobójstwami, a także bólem, zespołem stresu pourazowego i chorobą Alzheimera.

W pracy zespołu opisano opracowanie badania krwi, składającego się z biomarkerów RNA, które pozwalają rozróżnić stopień depresji pacjenta, ryzyko wystąpienia u niego ciężkiej depresji w przyszłości oraz ryzyko przyszłej choroby afektywnej dwubiegunowej (choroba maniakalno-depresyjna). Test dostarcza również informacji o doborze leków dostosowanychj do pacjenta.

Jak długie to badania?

To kompleksowe badanie trwało cztery lata, a ponad 300 uczestników było rekrutowanych głównie z populacji pacjentów w Richard L. Roudebush VA Medical Center w Indianapolis. Zespół zastosował ostrożne czteroetapowe podejście polegające na odkrywaniu, ustalaniu priorytetów, walidacji i testowaniu.

Najpierw obserwowano uczestników na przestrzeni czasu. Naukowcy obserwowali ich zarówno w stanach podwyższonego, jak i obniżonego nastroju. Za każdym razem rejestrowali zmiany w zakresie markerów biologicznych (biomarkerów) we krwi między tymi dwoma stanami.

Następnie zespół Niculescu wykorzystał duże bazy danych. Ppracowane na podstawie wszystkich wcześniejszych badań w tej dziedzinie, aby zweryfikować i ustalić priorytety swoich odkryć. Na tej podstawie naukowcy zweryfikowali 26 najlepszych biomarkerów kandydatów w niezależnych kohortach osób z ciężką klinicznie depresją lub manią. Na koniec biomarkery przetestowano w dodatkowych niezależnych kohortach, aby określić, jak silne były w przewidywaniu, kto jest chory, a kto zachoruje w przyszłości.

Depresja – będzie lek?

Dzięki temu podejściu naukowcy byli następnie w stanie zademonstrować, jak dopasować pacjentów do leków – a nawet znaleźć nowy potencjalny lek na depresję.

Oprócz postępów diagnostycznych i terapeutycznych odkrytych w najnowszym badaniu zespół Niculescu odkrył, że zaburzenia nastroju są uwydatniane przez geny zegara dobowego. Te, które regulują cykle sezonowe, dzienno-nocne i sen-czuwanie.

Według Niculescu praca wykonana przez jego zespół otworzyła drzwi do przełożenia ich odkryć na praktykę kliniczną. Przyczyniła się do pomocy przy opracowywaniu nowych leków. Koncentrując się na współpracy z firmami farmaceutycznymi i innymi lekarzami w celu rozpoczęcia stosowania niektórych ich narzędzi i odkryć w rzeczywistych scenariuszach. Niculescu stwierdził, że ​​praca jego zespołu ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia niezliczonej liczby pacjentów.

Depresja – łatwiejsza diagnoza

Biomarkery krwi przynoszą korzyści w praktyce klinicznej. Mózgu nie można łatwo poddać biopsji u żywych osób. Dlatego przez lata ciężko pracowaliśmy, aby zidentyfikować biomarkery krwi dla zaburzeń neuropsychiatrycznych. Bierzmy pod uwagę fakt, że 1 na 4 osoby w swoim życiu doświadczy epizodu klinicznego zaburzenia nastroju. Nie można przecenić potrzeby i wagi takich wysiłków.

https://www.nature.com/articles/s41380-021-01061-w

Obraz Ryan McGuire z Pixabay

O mnie

Nazywam się Aldona Gajek. Jestem Kobietą w Laboratorium.

Dzięki mnie dowiesz się, jak odczytać wynik badań krwi i nie dostać zawału!

Możesz być również zainteresowany tymi tematami: