dla kobiet, leżąca kobieta, okulary

Badania dla kobiet

Ostatnio można się było dowiedzieć, jakie badania powinien wykonać każdy. W tym artykule przedstawiam 9 badań skierowanych konkretnie do kobiet. O numerze 4 nawet ja nie pamiętałam.

1. Mammografia lub USG piersi

Mammografia, która wykrywa raka piersi, polega na uciskaniu piersi między płytkami, aby można było uchwycić zdjęcia rentgenowskie. Od dawna dyskutuje się o tym, kiedy i jak często kobieta powinna je robić, biorąc pod uwagę, że ryzyko raka piersi wzrasta wraz z wiekiem, a fałszywie pozytywne wyniki częstych badań przesiewowych mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Począwszy od 50 roku życia, kobiety powinny poddawać się mammografii co dwa lata. Jeśli masz chorobę w rodzinie lub inne obawy, porozmawiaj ze swoim lekarzem o rozpoczęciu corocznego przeglądu wcześniej. Podstawowym badaniem jest USG piersi. To badanie skierowane jest przede wszystkim do młodszych pacjentek, u których przeważa tkanka gruczołowa.

2. Cytologia

Począwszy od 21 roku życia, kobieta powinna wykonywać cytologię co trzy lata. Skłaniałabym się ku wykonywaniu tego badania regularnie co roku. W celu pobrania wymazu lekarz używa wziernika do poszerzenia kanału pochwy, pobiera komórki z szyjki macicy małą szczoteczką i bada je pod kątem zmian, które mogą prowadzić do raka szyjki macicy. Cytologię możesz połączyć z badaniem przesiewowym na obecność wirusa HPV, który jest przenoszony drogą płciową, może prowadzić do wcześniej wspomnianego nowotworu złośliwego.

3. Cholesterol

To badanie służy do oceny ryzyka wystąpienia chorób serca lub udaru, dlatego warto je robić. Z cholesterolu powstają też hormony, między innymi estrogeny. Pomagają one w utrzymaniu prawidłowej gęstości kości. Stąd badanie numer 4.

4. Badanie gęstości kości

Kobiety powinny rozpocząć badania przesiewowe w kierunku osteoporozy, za pomocą badania gęstości kości, w wieku 65 lat, a właściwie po menopauzie. Spada wtedy poziom estrogenu w organizmie kobiety i wapń nie jest już tak intensywnie wbudowywany w kości. Osoby z czynnikami ryzyka osteoporozy, takimi jak złamania lub niska masa ciała, powinny wykonać to badanie wcześniej. Dla kobiet to niezwykle ważne, ponieważ właśnie po menopauzie prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta. Podczas tego testu, leżysz na stole, podczas gdy aparat rentgenowski o niskiej dawce rejestruje obrazy twoich kości.

5. Poziom glukozy we krwi

Ten parametr jest badany standardowo, ale jego kontrola powinna odbywać się co najmniej raz w roku. Nie zachęcam do wykonywania doustnego testu obciążenia glukozą, jeśli nie ma takiej konieczności. Nie warto się męczyć, ale podstawowy poziom glukozy badany co jakiś czas jest, według mnie, musem. Jeśli jesteś otyły, masz cukrzycę w rodzinie, rasę lub pochodzenie etniczne, które są szczególnie zagrożone, możesz zacząć wcześniej i częściej poddawać się badaniom przesiewowym. Twój lekarz może pomóc Ci w opracowaniu strategii.

6. Kolonoskopia lub krew utajona w kale

Badania przesiewowe w kierunku raka okrężnicy lub raka jelita grubego, obejmują kolonoskopię lub, mniej inwazyjne badanie, oznaczenie krwi utajonej w kale. To drugie polecam wykonywać raz w roku, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Kolonoskopię zleci lekarz, jeśli będzie mieć wątpliwości.

7. BMI

BMI nie jest osobnym badaniem, ale dla kobiet jest często bardzo ważne. Istnieje wiele innych wskaźników dotyczących masy ciała, jednak wiele osób nadal korzysta z tego konkretnego. W sieci znajdziesz sporo informacji na temat tego, jakie wartości powinny być dla Ciebie optymalne, jak i wiele kalkulatorów.

8. Przegląd pieprzyków

Kobiety powinny co miesiąc badać skórę w domu. Dokładnie sprawdź skórę na całym ciele, szukając nowych znamion lub zmian w istniejących pieprzykach, które mogą być wczesnymi objawami raka skóry. Jeśli jesteś w grupie większego ryzyka raka skóry lub masz go w rodzinie, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem. Warto raz na jakiś czas wybrać się na taki przegląd do lekarza. Sama byłam niedawno, badanie przebiega bardzo sprawnie. Dermatolog wybiera pieprzyki, które budzą jego wątpliwości i zaleca kontrolę za jakiś czas, a Ty śpisz spokojnie.

9. Przegląd stomatologiczny

Dobre zdrowie jamy ustnej jest ważne od momentu wykiełkowania pierwszych dziecięcych zębów, a wszystkie dorosłe kobiety wymagają przeglądu stomatologicznego dwa razy w roku, a już najmniej raz w roku. Dzięki regularnym kontrolom dentystycznym, które obejmują czyszczenie i badanie zębów, a także rentgen, można zauważyć wczesne oznaki próchnicy i wszelkie inne problemy. A później można się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem.

Powyższe badania nie zawsze są laboratoryjne i nie ma potrzeby częstych pobrań krwi. Dzięki nim możesz zapewnić sobie profilaktykę na wielu polach.

Kiedy ostatnio miałaś wykonany cały powyższy pakiet?

Obraz Daniel Sampaio Donate if you want (Paypal) z Pixabay

Możesz być również zainteresowany tymi tematami: