przed zabiegiem, operacja

Jakie badania wykonać przed zabiegiem?

W październiku 2022 przechodzę operację. Korekta przegrody nowej. Nie ukrywam, że stresuje mnie ta sytuacja, ponieważ ostatni raz pod znieczuleniem ogólnym byłam w wieku 10 lat, kiedy spadłam z dachu. Niemniej, postanowiłam przekuć to w sytuację, z której i Wy możecie się czegoś nauczyć. Przedstawię zatem listę badań, jakie zazwyczaj wykonuje się przed planowanym zabiegiem.

Morfologia przed zabiegiem

Na pierwszy rzut przed zabiegiem idzie morfologia oczywiście. O niej już pisałam we wpisie o badaniach na start, ale powtórzę tutaj, że jest to najbardziej podstawowe badanie. Pokazuje jak, mniej więcej, wydolny jest organizm. Może powiedzieć wszystko i jednocześnie nie mówi nic konkretnego. Można z niego wyczytać, czy pacjent jest w trakcie aktywnej infekcji, a może jest po albo tuż przed? Inna sprawa jest taka, że w trakcie hospitalizacji też się wykonuje badania i tutaj znów wraca aspekt porównywania do siebie wyników tego samego pacjenta. Sprawdzając morfologię przed i po zabiegu, lekarz może zauważyć, jak organizm radzi sobie z zaistniałą sytuacją.

Nerki

Sprawdzamy nerki (tutaj zależy od lekarza, ale najprawdopodobniej będzie to kreatynina i GFR, czyli współczynnik przesączania kłębuszkowego, a więc właściwie miernik działania nerek). Zależy nam na tym, by nerki działały przed zabiegiem (oczywiście w jego trakcie i po także) poprawnie i prawidłowo też pozbyły się niepotrzebnych organizmowi substancji, jak leków przeciwbólowych, narkozy i innych substancji, które podaje się pacjentowi przed w trakcie lub po zabiegu. Jeśli nerki nie będą działały prawidłowo, czyli usuwały efektywnie zbędnych substancji, może dojść do zatrucia organizmu.

Kolejna sprawa to elektrolity. wszelkiego rodzaju, najczęściej: sód, potas, chlorki, czasami magnez. Sprawdzamy je po to, by zobaczyć, czy środowisko, w jakim przebywają komórki organizmu, jest zachowane. Jeśli prawidłowe środowisko jest zachowane, komórki mają ułatwioną drogę do regeneracji. Nie muszą walczyć o regulację środowiska, co jest priorytetem. Gdyby komórki były tym zajęte, regeneracja przechodziłaby mniej efektywnie. Z drugiej strony, zaburzenia elektrolitowe będą też sygnałem dla lekarzy i pielęgniarek, że coś nie tak dzieje się z organizmem. Na przykład podwyższony potas może być wynikiem uszkodzenia komórek, ich rozpadu, ponieważ zazwyczaj znajduje się on wewnątrz komórki. W związku z tym jeśli będzie wyższy, będzie to wskazywało na to, że skądś płyn wewnątrzkomórkowy przechodzi do płynu zewnątrzkomórkowego, a to nie dzieje się „tak o”, więc musiało dojść do rozerwania lub uszkodzenia komórki. Oczywiście jeśli będzie to jedna, nie zauważymy tego a wyniku, natomiast zauważalny wzrost już nie będzie dobrym objawem.

Profil krzepnięcia

Kolejny punkt to czasu krzepnięcia. Tutaj chyba jest oczywiste, że podczas zabiegu zazwyczaj dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. A co za tym idzie, przerwania ciągłości naczynia. Żeby naczynie mogło się zasklepić, muszą w nim zajść odpowiednie procesy krzepnięcia i rozpuszczania skrzepu. I to też musi działać w równowadze. Gdyby pacjent miał tendencję do nadmiernego krzepnięcia, to mogłoby w efekcie dojść do zawału jakiegokolwiek mięśnia. Tam, moi drodzy, można też przejść zawał mięśnia udowego, zawał ramienia czy czegokolwiek tam chcecie. Zawał mięśnia sercowego jest po prostu najbardziej znany. Zawał to nic innego jak blokada w dopływie krwi. Nawet chyba w kopalni też się na taką sytuację, gdzie zwali się sufit, mówi zawał. Bo to jest bardzo obrazowe. Krew nie może tamtędy przepłynąć, w związku z tym nie docierają do tego miejsca ani tlen, ani odpowiednie składniki odżywcze. Dlatego też musimy kontrolować tę sytuację. Z drugiej strony, jeżeli krew pacjenta nie krzepnie wystarczająco szybko, może się on wykrwawić. Jeżeli więc pacjent ma jakieś zaburzenia na tym tle, to dobrze byłoby im zaradzić przed operacją, a przynajmniej o nich wiedzieć.

Sprawdź tarczycę przed zabiegiem

Kolejnym badaniem jest TSH. Myślę, ze to mogło być dużym zaskoczeniem dla wielu z was, albo i nie, ale dla mnie trochę było. Chociaż gdyby się nad tym pochylić to jest to całkiem logiczny. Tarczyca reguluje wiele sytuacji w organizmie. Już kiedyś wspominałam o tym, że każda komórka w ciele człowieka ma na sobie receptory dla hormonów tarczycy. I teraz tak. Niby logiczne jest, że żeby sprawdzić, czy tarczyca działa poprawnie, należy w pierwszym miejscu sprawdzić jej hormony, prawda? nieprawda! Hormony mogą działać nieefektywnie, mogą nie wywierać takiego wpływu, jak powinny, a badając same hormony, nie dowiemy się tego. Na szczęście wiemy o istnieniu sprzężenia zwrotnego. wiemy jak podwzgórze i przysadka reagują na sytuacje w organizmie. Zatem po odpowiedzi przysadki w postaci TSH będziemy wiedzieli, jak organizm radzi sobie ogólnie. Jeśli organizm nie będzie reagował na działanie hormonów tarczycy lub one nie będą wywierały takiego efektu, jak powinny, podwzgórze każe dać przysadce sygnał w postaci zwiększonego TSH do zwiększenia produkcji hormonów tarczycy. I odwrotnie, jeśli hormony tarczycy mają zbyt duży wpływ, TSH będzie niższe, by tę produkcję wyhamować.

Grupa krwi

Ostatnie badanie z podstawowych to grupa krwi. Może się zdarzyć tak, że przy zabiegach mocno inwazyjnych, gdzie przecina się wiele naczyń, oznacza się grupę krwi. Chodzi o to, by wiedzieć, jaką pacjent ma grupę krwi. W przypadku zbyt dużej utraty krwi, by utrzymać w pacjencie odpowiednie środowisko, przetacza się krew. wówczas każda minuta czy sekunda są na wagę słowa. nie ma czasu wtedy na oznaczanie krwi. Jeśli jest to nagły przypadek, zazwyczaj podaję się tzw. krew uniwersalnego dawcy, czyli taką, która ma najmniejsze szanse wywołać niepożądane reakcje. będzie to grupa krwi 0-. Najlepiej jednak podawać zgodną grupę krwi, dlatego też oznacza się ją przed zabiegiem i czasami nawet „rezerwuje” kilka worków krwi, by były gotowe do użytku.

Oczywiście wszystko zależy od zabiegu, z jakim mamy do czynienia i lekarzy kierujących. Mogą oni chcieć wykonać dodatkowe badania. Jednak ten zestaw, który wam przedstawiłam, będzie najbardziej podstawowym i jest najczęściej wykonywany. W moim przypadku nie wykonywano TSH, ale miałam za to oznaczany poziom glukozy i CRP. Tak jak napisałam wyżek, badania przed zabiegiem wybiera najczęściej lekarz na oddziale i tego się trzymajmy.

Zdjęcie dodane przez Anna Shvets.

O mnie

Nazywam się Aldona Gajek. Jestem Kobietą w Laboratorium.

Dzięki mnie dowiesz się, jak odczytać wynik badań krwi i nie dostać zawału!

Możesz być również zainteresowany tymi tematami: