badania co roku

Badania do wykonania co roku

Pytanie, które słyszę najczęściej na swoich mediach społecznościowych, brzmi mniej więcej tak: „Co badać regularnie?”. Przychodzę zatem z odpowiedzią o badaniach do wykonania co roku, popartą, a jakże, informacjami zza oceanu.

Badacze przygotowali listę badań „rakowych”. Te parametry to podstawa. Ze swojej strony dodam kilka oznaczeń, które warto wykonać, a nie zawsze wiąże się to z oczywistymi działaniami.

Bardzo często boimy się nowotworu. To dlatego pacjenci wkraczają na drogę regularnych badań. Wciąż lepszy skutek odnosi kijek niż marchewka, ale to i tak dobrze, jeśli chcesz się zacząć badać. Nie będę po raz 58. w tym artykule pisać, dlaczego to ważne i, jak często badania wykonywać. Wszelkie potrzebne informacje znajdziesz w części teoretycznej zbioru artykułów.

Badania nowotworowe

Na pierwszy rzut, jak zawsze idzie morfologia. Na stronie możecie przeczytać o konkretnym znaczeniu parametrów, tutaj o układzie czerwonokrwinkowym i tutaj o reszcie parametrów. To powszechne badanie krwi. Z niego dowiadujemy się, jaki jest rozkład elementów we krwi. Nowotwory krwi można wykryć za pomocą tego testu, ale nie zawsze będą od razu widoczne. Biopsja szpiku kostnego może pomóc w potwierdzeniu rozpoznania raka krwi. Na to badanie kieruje lekarz hematolog w późniejszym czasie. Układ odpornościowy można też badać za pomocą elektroforezy białek. Jest to badanie już mocno skierowane na diagnostykę nieprawidłowości w tym układzie.

Najbardziej specyficzne nowotworowo badanie to markery nowotworowe. Są wycelowane w konkretny typ nowotworu, więc bada się je, podejrzewając już specyficznego raka. Należy pamiętać, że niektóre zdrowe komórki również wytwarzają te badane substancje. Najczęściej jednak testy rozróżniają te ilości prawidłowe od tych wskazujących na nowotwory. Jestem przeciwniczką badania wszystkiego, co możliwe i doszukiwania się nieprawidłowości. Wtedy zawsze jest spora szansa, by coś znaleźć.

Lista badań podstawowych do wykonania co roku?

Na pewno morfologia, o której wspomniałam wyżej. Poza morfologią warto sprawdzić działanie wątroby poprzez takie parametry jak AspAT i AlAT. Blisko znajduje się trzustka, więc na pewno oznaczenie glukozy. Nerki sprawdzimy za pomocą kreatyniny i badania ogólnego moczu. By odrzucić (przynajmniej przesiewowo) hipotezę o nieprawidłowościach w układzie pokarmowym, sprawdź krew utajoną w kale. Mężczyźni powinni co roku oznaczyć dodatkowo taki parametr jak PSA. Nieprawidłowości w tym względzie mogą świadczyć o problemach z prostatą. Kobietom polecam marker CA125, jako marker nowotworu jajnika. Dobrze by było, by co najmniej co roku wykonywać test ciążowy. A to zalecenie skierowane jest do mężczyzn. Dodatni wynik testu ciążowego wykonanego przez mężczyznę może wskazywać na nowotwór jądra. Test jest łatwy do wykonania i stosunkowo niskim kosztem, można skontrolować swoje narządy rozrodcze.

A co z pozostałymi organami?

Warto co roku udać się do lekarza po skierowanie na zdjęcie rentgenowskie płuc. Serce można sprawdzić dzięki EKG. Dobrą praktyką będzie również USG jamy brzusznej. Kobietom, dodatkowo jak najbardziej zalecam wizytę u ginekologa i USG piersi, bądź mammografię (jeśli wiek na to wskazuje) i oczywiście cytologię.

Krótko, ale na temat. Nie chcę się zbytnio rozwodzić nad tematem, ponieważ zależy mi, by dostarczyć CI jak najwięcej wiedzy i zachęcić Cię do regularnego dbania o swoje zdrowie. Mam nadzieję też, że pamiętasz, iż do lekarza możesz dotrzeć od razu, kiedy coś Cię zaniepokoi, nie musisz, a wręcz nie możesz z tym czekać!

Pamiętaj też, że zawsze więcej informacji na temat tego, jakie badania wykonać, w którym momencie, jak się do nich przygotować i jak odczytać znajdziesz w e-booku, który możesz znaleźć tutaj.

Daj znać, czy udało Ci się kiedyś wykonać cały powyższy pakiet!

Obraz Free-Photos z Pixabay

Możesz być również zainteresowany tymi tematami: